Yazar:
Kategori:
Tarih: 28.06.2021

Karakter Sayımı

Karakter hesaplama nedir?

Bir metindeki karakter, kelime, cümle ve paragraf sayısını hesaplamaya yarayan sistemdir. Karakter hesaplama, twitter’daki tweet'leriniz ve diğer birçok uygulama için yararlı olan ücretsiz bir çevrim içi uygulamadır.

Bir metindeki karakterlerin sayısı; snapchat, twitter, facebook gibi sosyal hesaplarınız veya iş görevleriniz için önemli olabilir. Örneğin bir metin yazarıysanız ve sizden belirli kelime sayısında bir makale yazmanız istenmişse bu kelimeleri tek tek saymanıza gerek yok. Bunun için karakter sayım aracımızı kullanabilirsiniz. Bu karakter hesaplama aracı ile metin alanına girmiş olduğunuz metindeki karakter, kelime, cümle ve paragraf sayısını detaylı bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Farklı sitelerde benzer hesaplama araçları bulabilirsiniz. Bu hesaplama araçlarının bir algoritması vardır. Bu algoritma bilgisayar mühendisleri tarafından kodlanır. Kullanıcılar böyle programların sadece ara yüzü ile ilgilenirler. 

Bu ara yüzde sizden metini girmenizi isteyen bir metin alanı bulunur. Bu metin alanına yazınızı kopyalayıp yapıştırma suretiyle ekleyebilirsiniz. Sizin için tasarlamış olduğumuz karakter sayım aracımız metni girdiğiniz anda gerekli hesaplamaları yapar ancak diğer sitelerde bu durum farklı olabilir. Birçok sitede Hesapla butonuna veya klavyeden enter tuşuna bastığınızda sizin için metinde kaç karakter, kaç harf var hesaplama yapar. Bu işi inanılmaz bir hızda yapar. İstediğiniz uzunlukta metin girebilirsiniz. Hesaplamada herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.  Alt yapısı, yani çalışma biçimi aynıdır. Farklı olan tek şey ara yüzü, renkleri ve belki de yazı tip ve boyutudur. Birçok kullanıcının memnun kaldığı bu sistemi siz de kişisel işleriniz için kullanabilirsiniz. 
kelime sayımı

Karakter hesaplama ne işe yarar?

Snapchat'in altyazı karakter sınırı 250'dir. Twitter'ın karakter sınırı 280'dir. SMS metin mesajı sınırı 160'tır. Pinterest cümlelerinin en fazla 500 karakteri olabilir. Instagram altyazıları ve yorumları 2.200 karakter alabilir. Bu gibi sayısal rakamlar karakter hesaplama programlarına ihtiyacımızı arttırır. Boşluk veya noktalama işareti bir "karakter" dir. Bir satır sonu (satır başı) bir "karakter" dir. Sonuç olarak, yeni bir paragraf iki "karakter" oluşturur.

Kısacası karakter hesaplama, yazdığımız metindeki karakterlerin, noktalama işaretlerinin, rakamların sayısını bize gösterir.

Karakter hesaplama nerelerde kullanılır?

Karakter hesaplama programlarının kullanıldığı birçok alan vardır. Bunlardan bazıları;

  • Sosyal medya hesaplarında paylaşım yaparken metinlerdeki kelimelerin sayımı
  • İş görevleri, makaleler için kelime sayımı
  • Sayfa açıklamaları veya kısa öz geçmiş açıklamaları
  • Kullanıcı adı oluşturma
  • Durum ve duvar yazıları
  • Kısa özetler