Yazar:
Kategori:
Tarih: 29.05.2020

Özgünlük Kontrolü

Özgünlük Kontrolü Nedir?

Akademik amaçlı, eğlence amaçlı, dergi, gazete ve internet sitelerinde yazarlar belirli bir konu hakkında makale yazarlar. Bu yazılar, konu hakkında bilgi sahibi olan yazarlar tarafından yazılır. Konu hakkında bilgisi olmayan yazar, bu konuyla ilgili araştırmalar yapar, notlar alır. Yani konunun ayrıntıları ile ilgili bilgi sahibi olana kadar araştırır. Ancak bunu yaparken aynı konuda başka bir yazarın yazdığı herhangi bir yazıdan, kendi yazısına birebir aynı cümleleri, paragrafları hatta bazen yazının tamamını geçiren yazarlar olabilir.

Yazarların bu şekilde başka bir yazıdan cümleleri aynen kopyalamasına  intihal denir. İntihalin anlamı kopya etmektir. Bir yazı içerisinde intihal varsa bu yazıya özgün olmayan yazı denir.İntihal başka bir deyiş ile bilgi hırsızlığıdır. Etik olarak uygun görülmemektedir. Yazarlar anlatmak istedikleri konuyu araştırarak kendi görüşlerini katıp, kendi cümleleriyle yazmalıdırlar.

Özgünlük kontrolü, uygun olmayan bu durumun belirlenmesini sağlar. Yani bir metinde intihal olup olmadığının kontrolü. Makale özgünlük kontrol aracımız ile bu kontrolü ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Özgünlük kontrolü

Özgünlük Kontrolü Ne İşe Yarar? 

Özgünlük kontrolü, herhangi bir makale veya içeriğin kısaca herhangi bir metnin başka bir yerden kopya edilip edilmediğinin tespit edilmesini sağlar. 

Sürekli kopya içerik veya makale yayınlanması, o yayını yapan kuruluşa büyük zarar verir. Bu yayını yapan kuruluş ister internet yayınları, ister basılı yayınlar yapıyor olsun. Özgünlük kontrolü yapılan yazılarda özgünlük oranı düşükse güvenilirlikleri azalır. Şikayet edilip tespit edildiği taktirde yasal işlemler uygulanabilir.

Özgünlük Kontrolü Nerelerde kullanılır?

Özgünlük kontrolü, akademisyenlerin yazdığı akademik makaleleri,  bir çok farklı alanda içerik sunan internet sitelerini, eğlence, ekonomi, gezi dergilerinin içerisindeki makaleleri, kısaca istenilen her metni kontrol etmek için kullanılabilir. Tek yapmanız gereken metni kopyalayıp Makale özgünlük kontrol aracımızdaki alana yapıştırmaktır. Program size özgünlük yüzdesini hesaplayacaktır.

İnternet siteleri için özgün makaleler satın alan internet sitesi sahipleri de aldıkları makalelerin özgünlüklerini kontrol etmek için kullanabilir. Özgün olan cümleler yeşil, özgün olmayan cümleler kırmızı gibi farklı renklerle tanımlanır ayrıca size bir özgünlük yüzdesi verilir özgün olmayan alanları tespit ettiğimizde bu alanların nereden kopyalandığını gösteren bağlantıları özgün olmayan parçaya tıkladığınızda görebilirsiniz.